بتن ریزی در هوای سرد

جزئیات ویژگیهای مرتبط با مقاومت ، مقدار هوای مورد نیاز و روشهای آزمایش باید در نظر گرفته شود . برای یک پروژه پیش از شروع کار باید در شرایط واقعی انجام شود . در طول بتن ریزی و قبل از آن باید مقدار هوای موجود در مخلوط به خوبی کنترل شود . در جدول زیر ویژگیها و اثرات حباب ساز آورده شده است .

شرح آیتم

نتایج

ویژگهای حباب های هوا

شکل : کروی

اندازه : بین 20/0تا3/0 میلیمتر

فاکتور فاصله : کمتراز 2/0 میلیمتر برای مقاومت در برابر یخبندان کمتراز 15/0 میلیمتر برای مقاومت در برابر یخ و ذوب متوالی

اثرات ثانویه مثبت

-        بهبود کارپذیری بتن

-        ایجاد اختلال در حفرات مویینگی ( آب بندی ) چسبندگی بهتر بتن تازه

اثرات منفی

کاهش مقاومت های مکانیکی ( مقاومت فشاری )

 

on یکشنبه ارديبهشت 03 by manager
Was this helpful?
• بتن مقاوم در برابر یخبندان چه عملکردی دارد و برای ساخت این بتن چه ماده افزودنی پیشنهاد می شود ؟ بتن مقاوم در برابر یخبندان و فرآیند یخ وذوب متوالی باید در مواردی استفاده شود که سطح بتن در برابر هوای آزاد و رطوبت قرار داشته باشد و دمای سطحی به زیر صفر کاهش یابد . راهکار ساخت بتن مقاوم در برابر سیکل های ذوب و یخبندان استفاده از حباب ساز بتن است که با ایجاد حباب های میکروسکوپی میلیونی هوا در بتن باعث افزایش دوام و مقاومت بتن در برابر تخریب ناشی از یخ زدگی و نمک های ویژه ذوب می گردد . حباب ساز بتن علاوه بر کاربرد مذکور موجب کاهش نفوذپذیری بتن ، کاهش پوسته شدن سطح بتن ، کاهش آب انداختگی و جداشدگی سنگدانه ها و افزایش کارایی بتن می شوند با استفاده از افزودن حباب ساز بتن شرکت بتن پلاست حباب های ریز کروی شکل در طول زمان اختلاط در خمیر سیمان تولید می شوند . آنها با ایجاد فضایی برای انبساط آب در زمان یخ زدن به ما این اطمینان را می دهند که بتن سخت شده در برابر فرآیند یخ و ذوب متوالی مقاوم خواهد بود .    

بتن مقاوم در برابر یخبندان و فرآیند یخ وذوب متوالی باید در مواردی استفاده شود که سطح بتن در برابر هوای آزاد و رطوبت قرار داشته باشد و دمای سطحی به زیر صفر کاهش یابد . راهکار ساخت بتن مقاوم در برابر سیکل های ذوب و یخبندان استفاده از حباب ساز بتن است که با ایجاد حباب های میکروسکوپی میلیونی هوا در بتن باعث افزایش دوام و مقاومت بتن در برابر تخریب ناشی از یخ زدگی و نمک های ویژه ذوب می گردد . حباب ساز بتن علاوه بر کاربرد مذکور موجب کاهش نفوذپذیری بتن ، کاهش پوسته شدن سطح بتن ، کاهش آب انداختگی و جداشدگی سنگدانه ها و افزایش کارایی بتن می شوند با استفاده از افزودن حباب ساز بتن شرکت بتن پلاست حباب های ریز کروی شکل در طول زمان اختلاط در خمیر سیمان تولید می شوند . آنها با ایجاد فضایی برای انبساط آب در زمان یخ زدن به ما این اطمینان را می دهند که بتن سخت شده در برابر فرآیند یخ و ذوب متوالی مقاوم خواهد بود .

 

 

on یکشنبه ارديبهشت 03 by manager
Was this helpful?
• به طورکلی چه تمهیدات و اقداماتی باید برای بتن ریزی در آب و هوای سرد در نظر گرفت ؟ بتن ریزی بر روی بتن قبلی که یخ زده است انجام نشود . دمای آرماتورهای فولادی در زمان بتن ریزی باید بالاتراز صفر درجه سانتیگراد باشد . بتن ریزی باید به سرعت انجام شود و فورا محافظت از آن به جهت کنترل از دست دادن حرارت و تبخیر انجام گیرد . استفاده از پتوهای عایق حرارتی برای این کار بسیار مفید خواهد بود . برای دالها : قالب ها را از زیر در صورت نیاز گرم کنید . دمای هوا و محیط و بتن تازه و همچنین افزایش مقاومت بتن را مرتب کنترل کنید ( به عنوان مثال با چکش اسمیت ) زمان بازکردن قالبها و بازکردن زیر سقف ها را افزایش دهید .   مثال : عضو سازه ای زمان لازم برای کاهش دمای بتن کمتراز 5 سانتیگراد دال بتنی ضخامت : 12cm روی قالب های چوبی 4 ساعت بون پتوهای عایق حرارتی 16    ساعت با پتوهای عایق حرارتی حتما از افزودنی زودگیر کننده بتن جهت تسریع در هیدراتاسیون سیمان با مشورت دفتر فنی شرکت شیمیایی بتن پلاست انتخاب و معرفی شود .  

 1. بتن ریزی بر روی بتن قبلی که یخ زده است انجام نشود .
 2. دمای آرماتورهای فولادی در زمان بتن ریزی باید بالاتراز صفر درجه سانتیگراد باشد .
 3. بتن ریزی باید به سرعت انجام شود و فورا محافظت از آن به جهت کنترل از دست دادن حرارت و تبخیر انجام گیرد . استفاده از پتوهای عایق حرارتی برای این کار بسیار مفید خواهد بود .
 4. برای دالها : قالب ها را از زیر در صورت نیاز گرم کنید .
 5. دمای هوا و محیط و بتن تازه و همچنین افزایش مقاومت بتن را مرتب کنترل کنید ( به عنوان مثال با چکش اسمیت )
 6. زمان بازکردن قالبها و بازکردن زیر سقف ها را افزایش دهید .
 7.  

مثال :

عضو سازه ای

زمان لازم برای کاهش دمای بتن کمتراز 5 سانتیگراد

دال بتنی

ضخامت : 12cm

روی قالب های چوبی

4 ساعت بون پتوهای عایق حرارتی

16    ساعت با پتوهای عایق حرارتی

 1. حتما از افزودنی زودگیر کننده بتن جهت تسریع در هیدراتاسیون سیمان با مشورت دفتر فنی شرکت شیمیایی بتن پلاست انتخاب و معرفی شود .

 

on یکشنبه ارديبهشت 03 by manager
Was this helpful?

به حداقل رساندن میزان آب در بتن باعث افزایش سریع تر مقاومت اولیه آن می شود . علاوه بر آن رطوبت کمتری برای یخ زدن در بتن وجود خواهد داشت . فوق روان کننده زودگیر باعث پایین آمدن نسبت آب به سیمان می شود . در حالی که کارپذیری بتن را به خوبی حفظ می کند .

 

on یکشنبه ارديبهشت 03 by manager
Was this helpful?

باتوجه به EN206-1 دمای بتن تازه در زمان رسیدن به پروژه نباید کمتر از 5 درجه سانتیگراد ( برای اعضای بتنی لاغرو کوچک سازه ای و در دماهای محیطی کمتراز 3- درجه سانتیگراد دمای بتن تازه باید به مدت 3 روز حدود 10 درجه سانتیگراد نگه داشته شود ) این دمای حداقلی برای آنکه گیرش بتن کلا اتفاق بیفتد ، حتما لازم است . بنابراین بتن باید در طول حمل و نقل و بتن ریزی در برابر از دست دادن حرارت محافظت شود .

 

on یکشنبه ارديبهشت 03 by manager
Was this helpful?

حباب های هوا معمولا در قسمتی از سنگدانه ها با اندازه 25/0 تا 5/0 میلیمتر شکل میگیرند .بنابراین ذرات بزرگتر تاثیری در هوازائی ندارند . فیلترهای موجود در سنگدانه ها و سیمان و برف از افزودنیها می توانن از هوازائی جلوگیری کنند .

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

هوازایی با افزایش دمای بتن تازه کاهش می یابد و بالعکس .

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

تغییر در میزان هوا در طول حمل و جابجایی بتن مورد انتظار است ، بسته به نوع جابجایی و میزان لرزش در طول این فرآیند ، مخلوط شدن یا نشدن در بتن ممکن است اتفاق بیافتد . بتن هوادار باید قبل از بتن ریزی مجددا مخلوط و میزان هوای ان کنترل شود .

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

ویبره کردن بتن برای تراکم ، حباب های هوای غیر عمدی را خارج می کند که شامل حباب های بزرگتر هوا در بتن است . اما ویبره کردن اضافه می تواند هوای عمده ای را نیز بین 10 تا 30 درصد کاهش دهد . بنابراین بتنی که مستعد جدایش باشد در این حالت می تواند همه حباب های هوایش را از دست بدهد و روی سطح آن یک لایه فوم مانند شکل بگیرد .

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

یک درصد حباب ساز هوا در بتن می تواند جایگزین حدود 10 kg از ریزدانه ها در یک مترمکعب بتن می باشد ( ذرات کوچکتر از 0/125mm ) زیرا حباب های هوا کارپذیری مخلوط های بتنی کم ریزدانه را بهبود می دهند .

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

برای اطمینان از مقاومت بالا در برابر یخ و ذوب متوالی ، زمان اختلاط بتن تازه باید بیشتر از یک بتن معمولی باشد . این زمان باید پس از اضافه شدن افزودنی حباب ساز بتن ادامه یابد . افزایش زمان مخلوط کردن از 60 به 90 ثانیه میزان حباب های هوا در بتن را تا 100٪ بهبود می دهد .

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

برای بدست آوردن حداکثر مقاومت در برابر یخبندان ، ماتریس سیمان باشد شامل 15٪ حباب های هوای مناسب و برای مقاومت در برابر یخ و ذوب متوالی حدود 20٪ باشد . تجربیات بلند مدت ثابت کرده که حباب های هوا در بتن کافی خواهد بود اگر :

 • بتن با حداکثر اندازه درشت دانه 32mm : بین 3 تا 5 درصد هوا داشته باشد .
 • بتن با حداکثر اندازه درشت دانه 16mm بین 4 تا 6 درصد هوا داشته باشد .

بتن تازه با میزان حباب هوای حدود 7٪ ویا بیشتر فقط باید پس از انجام آزمایشات کافی مصرف شود .

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

آسیب به سازه های بتنی بخاطر یخبندان ، عموما وقتی قابل انتظار است که آنها در تماس با رطوبت و شرایط یخ زدن و ذوب شدن آبی که بخاطرمکش حاصل از موئینگی داخل بتن شده است ، اتفاق می افتد . تخریب با اضافه شدن حجم آب ، خصوصا در لایه های بیرون بتن ادامه می یابد .

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

بتن ریزی تا حدامکان بافاصله از اولین سیکل یخبندان و ذوب یخ انجام شود . تا جایی که بتن بتواندتا حدامکان زودتر خشک شود .

 • سنگدانه های مقاوم در برابر یخبندان
 • ساختار بتن غیر قابل نفوذ
 • بتنی که با حباب های هوای خیلی ریز پرشده باشد
 • عمل آوری صحیح و مناسب
 • تاحدامکان بالابردن درجه هیدراسیون سیمان
 • استفاده از مواد افزودنی ضدیخ مناسب برای زودگیر شدن و افزایش سرعت واکنش هیدراسیون سیمان

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

استفاده از نمکهای یخ زدا ( کلراید سدیم ) که برای کاهش دمای انجماد آب و جلوگیری از شکل گیری یخ در روی راهروها استفاده می شود می تواند آسیب های جدی به بتن وارد نماید . پس از استفاده ناگهان بخاطر خارج شدن گرما از بتن سرد می شود . این اندرکنش بین لاله های یخ زده و یخ نزده نیز باعث بروز آسیب در ساختار بتن می شود . همچنین کلراید سدیم مهمترین آسیب برای میلگردهای فولادی داخل بتن می باشد و باعث خوردگی فولاد شده و در نهایت موجب بروز آسیب جدی به بتن می شود .

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

تعریف استاندارد : مقاومت در برابر سیکل های یخ و ذوب متوالی در تماس با آب

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

تعریف استاندارد : مقاومت در برابر سیکلهای تکرار شونده یخ و ذوب در تماس با محلول نمک های یخ زدا

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

تعریف استاندارد : موادی که از سطح بتن به دلیل فعالیت سیکل یخ و ذوب متوالی جدا می شوند .

 

on شنبه ارديبهشت 23 by bpco
Was this helpful?

بتن از داخل ترک خواهد خورد که از سطح آن قابل مشاهده نخواهد بود . ولی باعث تغییر درمشخصات و ویژگی های بتن ، مثل کاهش مدول الاستیسیته دینامیکی می شود .

 

on یکشنبه ارديبهشت 24 by bpco
Was this helpful?

 • بله، بدین منظور استفاده از زودگیر بتن پودری پیشنهاد می شود که گونه ای از مواد افزودنی است که بصورت پودری عرضه می گردد این ماده شیمیایی ، انحلال آهک و آلومین را در آب اختلاط تسهیل کرده و آبگیری سیلیکات ها را تسریع می نماید و بدین ترتیب گیرش و روند سخت شدن و کسب زمان گیرش سیمان در بتن و ملات است .

 

on یکشنبه ارديبهشت 24 by bpco
Was this helpful?

معرفی بتن پلاست

تولید کننده انبوه اسپیسر و صلیب های کاشی ، نوارهای آب بندی واتراستاپ ، مواد شیمیایی بتن مانند روانسازهای بتن ، مواد آب بند کننده بتن ، انواع عایق های ساختمانی ، گروت ها و مواد ترمیمی بتن ، انواع چسب های ساختمانی

دفتر مرکزی فروش و کارخانه

آدرس: تهران . ملارد . صفادشت . بعد از میدان نبی اکرم . قبل از آتش نشانی . پلاک ۱۱۲ . شرکت شیمیایی بتن پلاست

آدرس ایمیل: info@betonplast.com
تلفکس : 65423400-65423500-65423600  - 65423700 - 65423800 - 65423900 

مدیر فروش ‌؛ خانم دهقان      09127659115 - 09127659116

کارشناس فروش؛ خانم عمادی   09124201549 - 09120347805 

نماینده فروش تهران : 

جلال آل احمد  غرب به شرق ، خیابان آرش مهر  (شهرآرا) ، بلوار غربی ، پلاک 61 ، واحد 2

تلفکس : 02188580774   02188580775

کارشناس فروش؛ خانم کریمان        09120347806

کارشناس فروش؛ آقای مهندس مبینی     09124856268