واتر استاپ پی وی سی

PVC Waterstop

نفوذ آب از درزهای اجرایی و انبساطی، همواره یکی از معضلات موجود در اجرای سازه های آبی مانند مخازن و استخرها می باشد و اصلی ترین محل برای عبور آب همین درزهای قطع بتن می باشند. بسیار دیده شده است که سازه های آبی قدیمی که به روشهای سنتی تولید شده اند ، مشکل کاهش آب دارند، که با توجه به بحران کم آبی موجود در کشور، معضلی بزرگ محسوب می شود . درزهای بتنی باید به کمک نوارهای آب بندی واتر استاپ آب بندی شوند، تا درز انقطاع بتن در برابر نفوذ آب، ایمن شود. نوارهای آب بندی (واتراستاپ) تولیدی شرکت شیمیایی بتن پلاست، با تکیه بر دانش روز و بهترین مواد اولیه PVC (پلی وینیل کلراید)، توسط پیشرفته ترین ماشین آلات روز طراحی و تولید می شود. واتراستاپ ها جهـت جلوگیری از عبور آب در درزهای اجـرایی و انبساطی سازه های بتنی مــورد استفاده قرار می گیرد و توسط گیره و یا مفتول به سازه میلگردی متصل می شود. واتـراستاپ ها در عرض های 15-17-20-22-50-40-30 سانتیمتربا ضخامتهای 2 تا 8 میلیمتر قابل تولید است .

انواع واتراستاپ تولیدی شرکت شیمیایی بتن پلاست عبارتند از :

 • واتر استاپ دیواری تخت
 • واتـراستاپ دیواری حفره دار
 • واتـراستاپ کفی تخت
 • واتراستاپ کفی حفره دار
 • واتراستاپ دمبلی تخت
 • واتر استاپ دمبلی حفره دار

نوارهای آب بندی واتراستاپ بنا به نیاز سازه بتنی با   Elangation   ( میزان ارتجاع ) 240 الی 450 و در ضخامت های 2 تا 8 میلیمتر قابل تولید می باشند. رولهای واتراستاپ ، معمولاً درطول 25متری بسته بندی میشود.

مقاومت در محیط های قلیایی طبق استاندارد ASTM D638      

w1

خصوصیات ویژه

انعطاف پذیری بالا در جهت طول و عرض

عامل بازدارنده عبور و نفوذ مایعات از محل اتصال بتن

مقاوم در برابر اسیدها و مواد قلیایی

مدت زمان کارایی برابر با عمر سازه بتنی

قابلیت تولید در ضخامتها و عرضهای مختلف

قابلیت جوشکاری توسط هویه تبری و شمشیری

قابلیت اتصال سرد توسط چسب پی یو

قابلیت اتصال آسان توسط گیره واتر استاپ ومفتول

مقاومت کششی بالاتر از استاندارد

نصب آسان در بازه دمایی20- تا 70+ درجه سانتیگراد

مقاومت در برابر   PH       های قلیایی مطابق استاندارد   CRD C572

موارد مصرف

آب بندی درز سازه های بتنی در معرض فشارهای هیدرواستاتیکی

آب بندی درز سازه های بتنی در مجاورت آب و مایعات

آب بندی سدها، کانال ها و لوله های بتنی

آب بندی مخازن آب و مواد شیمیایی

آب بندی استخرها و دریاچه های مصنوعی

قابلیت استفاده در مقاطع بتن ریزی با فشارهای هیدرواستاتیکی بالا

امکان استفاده در انواع مخازن آبی با ارتفاعات گوناگون

مناسب برای آب بندی جکوزی و حوضچه های آبگرم

آب بندی تصفیه خانه های آب و فاضلاب

آب بندی تونل های انتقال آب

مناسب برای آب بندی درزهای اجرایی تونلهای انتقال ترافیک

مناسب برای آب بندی درزهای اجرایی تونل های راهسازی

آب بندی و ایمن سازی سیلوهای ذخیره آرد و گندم و حبوبات

انتخاب پهنای واتر استاپ

واتر استاپهای پی وی سی در عرضهای مختلف 15 – 17 – 20 – 22 – 24 – 30 – 40 و 50 سانتیمتر طراحی و تولید می شوند، که هر کدام بنا به شرایط موجود در سازه بتنی اعم از ضخامت و پهنای بتن ، فشارهای استاتیکی وارده ،ارتفاع آب و ... انتخاب و در مقطع بتنی مورد استفاده قرار می گیرند . اما در شرایط نرمال و سازه های با شرایط متوسط، معمولا پهنای واتر استاپ برابر با ضخامت دیواره یا کف بتنی مورد نظر انتخاب می شود . لازم بذکر است که حتی الامکان از واتراستاپ با پهنای کمتر از ضخامت دیواره یا کف استفاده نشود.

انتخاب پهنا و ضخامت واتر استاپ بر اساس فشار آب

انتخاب نوارهای آب بندی واتر استاپ در دیواره ها و کف های بتنی از نظر پهنا و ضخامت ، ارتباط مستقیمی با فشار و ارتفاع آب موجود در سازه دارد. بر این مبنا آزمایشات گسترده ای صورت گرفته و در نهایت بر اساس استاندارد     EM110-2   پهنا و ضخامت مورد نیاز برای واتر استاپ با توجه به فشار و ارتفاع آب موجود در سازه مطابق نمودار زیر انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد.

w2

واتراستاپ دیواری تخت (E)

در بسیاری از پروژه ها، استفاده از واتر استاپ به دلیل ایجاد ایمنی از ورود آب و نم از خارج سازه به داخل سازه می باشد. در اینگونه سازه ها مانند استخر یا مخازن تصفیه آب ، داخل سازه بتنی آب یا مایعات وجود ندارد و معمولاً محل نگهداری و انبارش محصولاتی مانند آرد و گندم هستند، که در صورت مواجهه با نم و رطوبت دچار خرابی و فساد خواهند شد. برای درزهای انقطاع بتن این سازه ها که به درزهای اجرایی موسوم است، استفاده از واتر استاپهای نوع تخت گزینه مناسبی است و بدلیل عدم وجود انقباض و انبساط سازه ای، عملکرد مناسبی در مهار نم و رطوبت نفوذی از درزها، در حالت فشار منفی خواهد داشت. واتر استاپ دیواری تخت بصورت دو طرف آجدار تولید می شود و در طرفین ، دارای لبه های پهن تـری است، که گیره واتـر استاپ به آن وصل می شود . واتر استاپ دیواری تخت عموماً در درزهای اجرایی و قطع بتن ریزی، مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به فرم هندسی و آجهای در نظر گرفته شده، مانع از نفوذ آب و مایعات از درزهای اجرایی و قطع بتن ریزی خواهد شد . واتـر استاپ دیـواری تخت عموماً در عرضهـای15-17-20-22-30-40-50 سانتیمتر و ضخامتهای2 تا 8 میلیمتر تولید می شود . به طور کلی در سازه هایی که انقباض و انبساط وجود ندارد، استفاده از واتر استاپ دیواری تخت گزینه مناسبی است. چنانچه مدنظر کارفرما باشد امکان پانچ لبه های واتراستاپ بصورت طولی جهت نصب و تثبیت نوار آب بندی واتراستاپ به سازه میلگردی وجود دارد.

کـاربردها

 • مناسب برای درزهای اجرایی و قطع بتن ریزی
 • مناسب برای آب بندی مقاطع قطع بتن ریزی سیلوهای ذخیره آرد و گندم
 • مناسب برای قرارگیری در درزهای اجرایی تونل های انتقال ترافیک
 • مناسب برای استفاده در نقاط قطع بتن ریزی در تونل های راهسازی
 • آب بندی درز سازه های بتنی که در معرض نفوذ آب و مایعات فشار منفی قرار دارند.

ابعاد و اندازه های واتر استاپ دیواری تخت E

w3w4

واتراستاپ دیواری حفره دار (O)

بسیاری از سازه های بتنی، بخصوص سازه های آبی که در معرض فشارهای هیدرو استاتیکی آب و مایعات هستند، دچار انقباض و انبساط سازه ای هستند. این انقباض و انبساط می تواند در اثر فشارهای هیدرواستاتیکی مایعات و یا افزایش و کاهش دمای مایعات داخل سازه و یا عوامل دیگر باشد . در این نوع سازه ها برای نقاط قطع بتن ریزی، نیاز به نوعی واتر استاپ است که در برابر تنشهای وارده مقاومت کافی داشته باشد و واتراستاپهای نوع حفره دار به خوبی جوابگوی این نیاز آب بندی می باشند. واتر استاپ دیواری حفره دار بصورت دو طرف آجدار تولید می شود و دارای لبه های پهن تری است تا گیره واتـر استاپ به آن وصل می شود . نوار آب بندی واتر استاپ دارای آجهایی بصورت طولی می باشد، که پس از قرارگیری در بتن مانعی برای حرکت آب، از طریق فضای بین واتراستاپ و بتن خواهند شد. در مرکز قسمت عرضی واتراستاپ دیواری حفـره دار ،یک سوراخ ( حفره ) وجود دارد که در طول واتر استاپ بسط داده شده است و وظیفه مهار تنشهای سازه ای را در اثر انقباض و انبساط بر عهده دارد. واتر استاپ دیواری حفره دار عموماً برای درزهای انقباضی و انبساطـی و ژوئن ها مورد استفـاده قرار می گیرد . واتـر استاپ دیواری حفره دار در عرضهـای 15-17-20-22-30-40- 50 سـانتیمتر و ضخـامتهای 2 تا 8 میلیمتر تـولید می شوند. با توجه به نیاز کارفرما می توان لبه های واتراستاپ را در راستایطولی بصورت پانچدار تولید نمود، تا امکان نصب و تثبیت واتراستاپ به سازه فولادی توسط سیم مفتول وجود داشته باشد.

کـاربردها

 • مناسب برای درزهای انقباضی و انبساطی و ژوئن ها
 • مناسب برای آب بندی استخرهای شنا و پرورش ماهی
 • مناسب برای آب بندی مخازن ، سازه های آبی و کانالهای انتقال آب
 • مناسب برای آب بندی درز مخازن ذخیره سوخت و مواد شیمیایی
 • قابلیت آب بندی درزهای قطع بتن ریزی و تونل های انتقال آب
 • آب بندی کلیه درز سازه های بتنی در معرض فشارهای هیدرواستاتیک
 • مناسب برای آب بندی سدها و دریاچه های مصنوعی

ابعاد و اندازه های واتر استاپ دیواری حفره دار O

w5w6

واتراستاپ دمبلی تخت (EM)

بعضاً سازه های بتنی وجود دارند، که علاوه بر نیاز سازه جهت آب بندی درزها، توسط نوارهای آب بندی واتر استاپ ، با توجه به نوع سازه ، حجم بتن ریزی و ...، فشارهای استاتیکی بالایی در مرحله بتن ریزی وجود دارد که ممکن است موجب پارگی و یا جدایی لبه های واتر استاپ و در نهایت جدایی واتر استاپ از سازه میلگردی شود. در این شرایط نیاز به واتر استاپی است که دارای لبه های قوی تری، نسبت به نوارهای آب بندی واتراستاپ معمولی باشد . واتر استاپ تخت دمبلی گزینه مناسبی برای استفاده در مقاطع قطع بتن ریزی با فشارهای استاتیکی بالا می باشد. واتر استاپ دیواری دمبلی تخت بصورت دو طرف آجدار تولید می شود و لبه هایی که قرار است توسط گیـره واتـر استاپ به سازه آرمـاتور وصـل شود بصـورت یک دایره ( دمبـل ) می باشد که در طـول واتر استاپ بسط داده شده است . واتر استاپ دیواری دمبلـی تخت، عموماً در درزهـای اجـرایی که دارای فشـارهای استاتیکی بالایی می باشند، مورد استفاده قرار میگیرد. واتر استاپ دیواری دمبـلی تخت در پهنای 24 و 30 سانتیمتر و ضخامت 4 تا 6 میلیمتر تولید می شود . به دلیل وجود لبه مستحکم و مقاوم در مقابل پارگی، در واتراستاپ دمبلی تخت ، امکان اتصال توسط مفتول به شبکه میلگردی نسبت به سایر واتراستاپ ها میسرتر است.

کـاربردها

مناسب برای استفاده در درزهای اجرایی با فشار استاتیکی بالا

مناسب برای درزگیری سیلوهای ذخیره آرد و گندم، با فشار استاتیکی و بتن ریزی بالا

مناسب برای آب بندی درز فونداسیون ها و دیوارهای حجیم

مناسب برای مقاطع بتنی حجیم در معرض فشار منفی

ابعاد و اندازه های واتر استاپ دمبلی تختEM

w7w8

واتراستاپ دمبلی حفره دار (OM)

بسیاری از سازه های آبی با حجم بتن ریزی بالا مانند سدها و دریاچه های مصنوعی و تونل ها که فشارهای استاتیکی بالایی در آنها وجود دارد و این فشارهای استاتیکی ممکن است موجب جدایی واتر استاپ از سازه و یا پارگی آن در حین عملیات بتن ریزی شود . برای آب بندی درز نقاط قطع بتن ریزی با فشارهای استاتیکی بالا، استفاده از واتر استاپهای معمولی مناسب نیست و احتمال جدا شدن واتر استاپ از سازه در حین عملیات بتن ریزی وجود دارد. به این منظور واتراستاپ دمبلی حفره دار، جهت استفاده در درزهای انقباضی و انبساطی با فشارهای استاتیکی بالا، طراحی و تولید شده است. واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار بصورت دو طرف آجـدار تولید می شود و دو لبه آن بصورت یک دایره ( دمبل ) می باشد که در طـول واتر استـاپ بسط داده شده است و گیره واتر استاپ به آن وصل می شود. واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار در مرکز عرضی خود، دارای یک حفره یا سوراخ می باشد که در طول واتر استـاپ بسط داده شده است و وظیفه مهار تنش های ناشی از انقباض و انبساط سازه را بر عهده دارد .واتر استـاپ دیواری دمبلی حفـره دار، معمولاً در درزهـای انبساطی که فشارهای استاتیکی بالایی را بایدتحمل کنند مورد استفاده قرار می گیرد . واتر استاپ دیواری دمبلی حفـره دار عموماً در عـرضهای 24 و 30 سـانتیمتر و ضخامت4تا 6 میلیمتر تـولید می شوند . به طور کلی بـرای درزهای انبسـاطی که فشـارهای استاتیکـی بالایی به آنها وارد می شود، استفاده از واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار گزینه مناسبی است.

کـاربردها

 • مناسب برای درزهای انقباضی و انبساطی با فشار استاتیکی بالا
 • قابلیت آب بندی درزهای استخر، جکوزی و حوضچه های با حجم بتن ریزی بالا
 • مناسب برای آب بندی سدهای بتنی و دریاچه های مصنوعی
 • قابلیت آب بندی تونل های انتقال آب با فشار استاتیکی بالا
 • مناسب برای مخازن ، کانالها و سازه های آبی با حجم بتن ریزی بالا
 • قابلیت آب بندی درز تونل های انتقال آب و مایعات

ابعاد و اندازه های واتر استاپ دمبلی حفره دارOM

w9w10

واتراستاپ کفی تخت (EF)

امکان اجرای کف سازه های بتنی وسیع بصورت یکپارچه و بتن ریزی گسترده وجود ندارد و بالطبع در صورت بتن ریزی یکپارچه، ضعف های سازه ای برای بتن به وجود خواهد آمد . معمولاً بتن ریزی سطوح گسترده را در مقاطع کوچکتر، قالب بندی نموده و اجرا می کنند. این روش اجرا موجب ایجاد درزهای اجرایی در سازه بتنی می شود، که در مورد سازه هایی که در مجاورت آب و مایعات و بخصوص فشارهای منفی آب هستند، ضعف عمده ای محسوب شده و موجب نفوذ مایعات از بیرون به داخل سازه، در مدت زمان بهره برداری خواهد شد. بدین منظور واتراستاپهای ویژه ای طراحی و تولید شده اند که مخصوص استفاده در درزهای اجرایی کف سازه های بتنی می باشد . درکف های بتنی با درز اجرایی، واتر استاپ نوع کفی تخت مورد استفاده قرار می گیرد. واتر استاپ کفی تخت بصورت یک طرف آجدار و یک طرف صاف تولید می شود، که نسبت به واتر استاپهای نوع دیواری، دارای آجهای پهن تر و بلندتری هستند . واتر استاپهای کفی تخت دارای آجهای اصلی با ارتفاع بلندی هستند، که با توجه به عرض واتر استاپ تعداد آنها متغیر است و علاوه بر آنها در فاصله میان آجها ، شیارهایی نیز وجود دارد که مانع عبور و گسترش آب از فضای اتصال بین واتر استاپ و بتن خواهد شد .واتر استاپ کفـی تخت، عموماً برای آب بندی درزهای اجرایی کف مورد استفاده قرار می گیرند و لبه صاف آن در کف سازه قرار گرفته و آجها رو به بالا قرار می گیرد . واتـر استاپ کفی تخت عموماً در پهنـای 24 و 30 سانتیمتر و ضخـامت 3 الی 5 میلیمتر تـولید می شود.

کـاربردها

 • مناسب برای آب بندی درزهای اجرایی کف های وسیع
 • مناسب برای آب بندی درزهای اجرایی کف سیلوهای ذخیره آرد و گندم
 • مناسب برای آب بندی درزهای اجرایی کف های با فشار منفی رطوبت

ابعاد و اندازه های واتر استاپ کفی تخت   EF

w11w12

واتراستاپ کفی حفره دار (OF)

جهت بتن ریزی سازه های آبی وسیع ، امکان بتن ریزی یک پارچه و بدون در نظر گرفتن درز انبساطی، وجود ندارد . در صورت بتن ریزی کف های وسیع بدون در نظر گرفتن درز ، احتمال ترک خوردگی و ایجاد درز در اثر نیروهای وارده در زمان اجرا و گیرش بتن و حتی در زمان بهره برداری وجود دارد. بدین منظور می بایست بتن کف در ابعاد کوچکتر به طور مثال 3*1 یا 2*1 و یا ابعاد دیگر قالب بندی شده و بتن ریزی شود . در نتیجهی این بتن ریزی، درزهای اجرایی و انبساطی به وجود خواهد آمد که بهترین راه برای خروج آب و مایعات به بیرون و یا نفوذ آب و رطوبت از بیرون سازه به داخلهستند . بدین منظور واتراستاپ ویژه ای با عنوان واتراستاپ حفره دار کفی طراحی و تولید شده است که مخصوص استفاده در درزهای اجرایی کف می باشد. واتر استاپ کفی حفره دار، به صورت یک طرف آجـدار و یک طرف صاف تولید می شود، که نسبت به نوع واتـراستاپ های دیـواری دارای آجهای پهن تر و بلنـدتر می باشد . واتر استاپ کفی حفره دار دارای چند آج با ارتفاع بلند هستند که از نظر ضخامت نیز به اندازه ای ضخیم در نظر گرفته شده اند که در اثر بتن ریزی خم نشوند و ماهیت ظاهری خود را از دست ندهند. علاوه بر آن آجهای کوچکی به صورت شیار در طول واتراستاپ گسترده شده است، که مجموع این آج ها مانع نفوذ آب از فضای بین واتر استاپ و بتن خواهند شد و در واقع نقش یک سد را ایفا می کنند . واتر استـاپ کفـی حفره دار، دارای یک حفره یا سوراخ در مرکز قسمت عـرضی خود می باشد که درطول واتر استاپ بسط داده شده است، تا در اثر تنش های انقباضی و انبساطی سازه مقاومت بیشتری داشته باشد و پاره نشود . واتر استـاپ کفی حفـره دار عموماً بـرای آب بنـدی درزهای انبساطی کف مورد استفاده قرار می گیرد. واتر استـاپ کفـی حفره دار عموماً در عرضهای 24 و 30 سـانتیمتر و ضخـامت 4 تا 6 میلیمتر تـولید می شود .

کـاربردها

 • مناسب برای آب بندی درزهای انبساطی کف
 • قابلیت آب بندی کف سازه های آبی گسترده
 • مناسب برای آب بندی بتن کف استخرهای شنا و پرورش ماهی
 • مناسب برای استفاده به عنوان آب بند کننده درزهای کف مخازن و حوضچه ها
 • مناسب برای آب بندی کف انبارهای ذخیره آرد و گندم

ابعاد و اندازه های واتر استاپ کفی حفره دار OF

w13w14

 • انتخاب نوع واتر استاپ بر اساس محل کاربرد
 • واتر استاپ دیواری تختE

مناسب برای درزهای اجرایی و قطع بتن ریزی

w15

 • واتر استاپ دیواری حفره دار O

مناسب برای درزهای انقباضی و انبساطی و ژوئن ها

w16

 • واتر استاپ دمبلی تختEM  

مناسب برای آب بندی درزهای اجرایی با فشار استاتیکی بالا

w17

 • واتر استاپ دمبلی حفره دارOM

مناسب برای آب بندی درزهای انبساطی با فشار استاتیکی بالا

w18

 • واتر استاپ کفی تختEF

مناسب برای آب بندی درزهای اجرایی کف

w19

 • واتر استاپ کفی حفره دارOF

مناسب برای آب بندی درزهای انقباضی و انبساطی کف

w20

نکات مهم در مورد نگهداری و استفاده واتراستاپ

1-            پس از تخلیه واتراستاپ ها از داخل کامیون، آنها را روی پالت قرار دهید.

w31

2-            حتی الامکان قبل از موعد استفاده از واتراستاپ، رول های آن باز نشود.    

w32

3-            در صورت عدم استفاده از واتـراستاپ برای مدت طولانی، حتماً رول های واتراستاپ با پوشش مناسب محافظت شود.

w33

4-            رول های واتراستاپ در شرایط آب و هوایی گرم، از تابش مستقیم نور خورشید محافظت شده و در محفظه ای سر پوشیده قرار گیرد.  

w34

5- در شرایط آب و هوایی سرد و یخبندان، رول های واتراستاپ در اتاقک و یا محفظه بسته که دمای آن از دمای محیط بالاتراست، نگهداری شود.

w35

6-            چنانچه واتراستاپ ها در اثر حمل و نقل طولانی و یا چیده شدن بیش از حد روی هم دچـار تغییر شکل ظاهـری شده اند، پیشنهاد می شود قبل از استفاده، رول های واتراستاپ باز شود و توسط اعمال حرارت نسبت به حصول سطحــی صـــاف و همـوار اقـــدام شود.

w36

7-            چنانچه واتراستاپ ها در نتیجه کشش یا جابجایی دچارپارگی شوند، از درجه کارایی ساقط خواهند شد و چنانچه لزوم استفاده اجباری وجود داشته باشد، باید توسط هویه واتراستاپ نقاط پارگی ترمیم شوند.

w37

8-            از سوراخ کردن واتراستاپ ها برای عبور سیم یا مفتول جداً خودداری نمایید.

w38

9-واتراستـاپ باید زمانی نصب گردد که مدت زیادی از نصب تا بتـن ریزی نگذرد ( زیرا واتـراستاپ نباید در معرض تـابش مستقیم آفتاب یا سرمای شدید باشد. در صورت لزوم باید توسط پوشش مناسب محافظت گردد ).

w39

10- در کف های بتنی بایـد دقت شود آج های عمودی واتراستاپ درمعرض بتن ریزی کج نشوند.

w40

11- در کف های بتنی باید واتراستاپ کفی استفاده شود وآج واتراستاپ ، رو بـه بالا قـرار گیـرد و امکان استفاده معکـوس وجـود نـدارد.

w41

12- امکان نصب واتـراستاپ روی سطح بتـن وجود ندارد و باید حتماً در وسط سازه قرار گیرد.

w42

قرارگیری و نصب صحیح واتر استاپ داخل سازه بتنی

 • هنگام نصب واتر استاپ بین دو درز دیوار، دقت نمایید که نیمی از عرض واتر استاپ در یک طرف مقطع و نیمی دیگر در سمت دیگر مقطع نصب شود.
 • w43
 • در صورتی که شبکه روی آرماتور در بتن فونـداسیون اجازه نصب واتراستاپ در وسط سازه را ندهد ، باید نسبت به اجرای رامکا و تعبیه محل قرار گیری واتر استاپ در سازه میلگردی، اقدام نمود.
 • w44
 • دقت نمایید، واتراستاپ از نظر عرضی، کاملاً وسط ضخامت دیواره بتنی قرار گیرد.
 • w45
 • برای نصب واتراستاپ داخل شبکه میلگردی، از گیره واتراستاپ استفاده شود و چنانچه شـرایط نصب گیره وجود ندارد از میله کمکی برای نصب واتراستاپ توسط گیره، استفاده شود.
 • w46
 • در مورد واتراستاپ های حفره دار باید دقت شود که حفره واتراستاپ، در مرکز درز دو بتن، قرار گیرد.
 • w47
 • واتراستاپ داخل شبکه میلگردی بایدطوری تثبیت شود که در جریان بتـن ریزی و تردد کارکنان و فشار بتن به هیچ وجه جـدا و جابجا و یا کج نگردد.
 • w48

نحوه جوش و اتصال واتراستاپ به یکدیگر  

                       PVC Waterstop Welding      

شرح

عمل اتصال واتر استاپ به یکدیگر به دلایل مختلفی از جمله طول زیاد مقطع ، تقاطع واتر استاپها در دیوار و کف و یا سایر موارد، حائز اهمیت است . در هر یک از حالات مذکور باید به یکی از روشهای اتصال ، نوارهای واتر استاپ را به هم متصل نمود تا همان نقطه تبدیل به محلی جهت عبور مایعات ایجاد نشود . بر اساس استانداردهای موجود برای واتر استاپ، روشهای اتصالی متفاومتی ارائه شده است که توسط ابزارهای خاص این اتصال انجام می شود. اتصال دو سر واتراستاپ، عمدتاً به صورت دو راه، سه راه، چهار راه و نیز به صورت عمودی و افقی انجام می شود که با توجه به نقشه سازه و درزهای اجرایی موجود تعیین می شوند. چنانچه اتصال واتراستاپ به صورت استاندارد به یکی از روش های مذکور انجام شود، ضریب اطمینان برای آب بندی بالا رفته و جوش دو سر واتراستاپ نیز به خوبی انجام می پذیرد. لازم بذکر است اتصال واتر استاپ مطابق تصاویر زیر، می تواند توسط ابزارهای ویژه در محل پروژه انجام شود و یا در کارخانه سازنده واتر استاپ، در ابعاد خاص تولید و مستقیماً در پروژه، مورد مصرف قرار گیرد.

w49

انواع روشهای اتصال واتر استاپ

اتصال دو سر واتر استاپ به یکدیگر به روشهای گوناگونی به شرح زیر قابل انجام است:

الف: اتصال گرم ( اتصال توسط هویه شمشیری یا تبری )

ب: اتصال سرد ( اتصال توسط چسب پی یو )      

الف : روش اتصال گرم واتر استاپ  

اتصال گرم واتراستاپ به دو طریق انجام می گیرد:  

 • جوش لب به لب:

جوش لب به لب واتر استاپ توسط هویه شمشیری انجام می شود. برای انجام این روش اتصال ابتدا دو لبه ای را که قرار است بصورت ممتد یا زاویه دار به هم متصل شوند برش داده و پس از داغ شدن هویه شمشیری ، دو لبه واتر استاپ را به دو طرف تیغه هویه شمشیری متصل می کنیم تا کمی ذوب شده و حالت سیالیت به خود بگیرد . در این لحظه تیغه هویه شمشیری را برداشته و دو لبه را به یکدیگر متصل می کنیم تاکاملاً به هم بچسبد و حدود 3 دقیقه با اعمال فشار توسط دست، اتصال دو لبه واتراستاپ را ایجاد می کنیم .

 • جوش Overlap :

جوش اورلپ نوارهای آب بندی واتر استاپ، به وسیله هویه تبری صورت می گیرد. جهت انجام جوش اورلپ واتراستاپ پی وی سی، آجهای یک سمت از هر واتراستاپ را به طول 5 الی 10 سانتیمتر توسط تیغ می تراشیم . سپس هویه تبری را که کاملاً داغ شده، بین دو سطح حرکت می دهیم تا سطح ذوب شده و حالت سیالیت به خود بگیرد . سپس هویه را برداشته و دو لبه را روی یکدیگر قرار می دهیم و با دست حداقل 5 دقیقه اعمال فشار می کنیم تا چسبندگی اولیه صورت گیرد . سپس وزنه ای سنگین به مدت 1 الی 2 ساعت روی آن قرار می دهیم تا عمل اتصال کامل شود. در پایان کار دو لبه واتر استاپ که روی هم قرار گرفته اند را توسط هویه تبری به حالت پخدار در می آوریم، تا ظاهر یکپارچه تری به خود بگیرد و به این طریق با چسبیدن لبه ها به سطح، به روش سیالیت، جوش یکپارچه و کامل تری ایجاد شود .

نکات ایمنی در هنگام جوش واتراستاپ

واتـراستاپ های PVC در هنگـام جوشکـاری، گـاز کلراید هیدروژن آزاد می کنند. این گاز بسیار سمی و خطرناک است. از این رو در حین انجام این عملیات، پیروی از نکات زیر الزامی است:

 • حتی الامکان جوشکاری نوارهای آب بندی واتر استاپ در فضای باز صورت گیرد.
 • چنانچه شرایط جوشکاری در فضای باز وجود ندارد، حتماً سعی شود جریان ورودی و خروجی برای هوا در نظر گرفته شود تا گازهای سمی به سمت خروجی هدایت شود.
 • دقت کنید چنانچه در فضای باز جوشکاری می نمایید حتماً خودتان در خلاف جریان باد قرار گیرید تا گازهای سمی وارد ریه و دستگاه تنفسی نشود.
 • چنانچه جوشکاری واتر استاپ، در فضای بسته انجام می شود، حتماً در خلاف جهت خروجی هوا که ایجاد کرده اید قرار گیرید.
 • در هنگام جوشکاری واتر استاپ حتما از ماسک تنفسی فیلتر دار مناسب استفاده شود.
 • در هنگام جوشکاری از کشیدن سیگار خودداری نماید زیرا گاز کلر هیدروژن آزاد شده در حین جوشکاری واتر استاپ توسط دود سیگار عمیق تر وارد ریه می شود.

نکات مهم برای کار با دستگاه جوش واتر استاپ

1- جوش دادن واتــراستاپ بایـد به طـرز صحیح انجـام گیرد تـا هم منفذی جهـت عبور آب نداشته باشد و هم از مقـاومت کششی مناسبی برخوردار باشد.

2- درجه حـرارت مناسب جهت کار کـردن با دستگاه هویه واتــراستاپ 180 درجه سانتیگـراد است. از رسیدن درجه حرارت به مـرز 240 درجه سانتیگراد ممانعت شود، زیرا PVC در این درجه حرارت کاملاً ذوب شده و به کربن تبدیل می شود.

3- هنگامی که دو سر واتـراستاپ پس از تمـاس با سر دستگـاه جوش، کاملاً نرم و چسبنده شدند، آن ها را در کنار هم قرار داده و محکم فشار دهید و در همان حالت نگه دارید تا سخت شود.

4- از تماس مستقیم واتراستاپ با شعله های آتش به شدت خودداری کنید.

اتصال سرد واتر استاپ :

یکی از ساده ترین و معمول ترین روشهای اتصال دو سر واتر استاپ روش اتصال سرد است ، برای این اتصال به روش سرد از چسب های صنعتی مخصوص استفاده می شود. البته این روش اتصال فقط برای اتصال طولی دو سر واتر استاپ مناسب می باشد و برای اتصالاتی مانند دو راهه یا سه راهه یا چهار راهه چندان مناسب و مقرون به صرفه نمی باشد و علاوه بر آن ایجاد ضعف در محل اتصال خواهد نمود . اتصال نوارهای آب بندی واتر استاپ معمولاً به کمک چسب صنعتی PU صورت می گیرد.در روش اتصـال دو سر واتر استاپ به روش سرد ابتدا از سطح واتر استاپ ( سطوحی که قرار است به یکدیگر متصل شوند ) آجها را به اندازه 30 الی 40 سانتی متر به وسیله کاتر بتراشید و سطح تراشیده شده و صاف را به چسب PU آغشته کنید . سپس دو لبه را روی هم قـرار داده و وزنه ای به وزن 40 تا 50 کیلـوگرم را به مدت 5 سـاعت روی واتـراستاپ قرار دهید، تا دو سر واتـراستاپ روی هم کاملاً بچسبند و برای نصب در محل مورد نظر آماده شوند.

مراحل اتصال واتراستاپ به روش سرد

مرحله 1: آج های سطح واتر استاپ را بتراشید.  

مرحله 2: سطح مورد نظر را به چسب PU آغشته نمایید.

آزمونهای واتر استاپ

جهت تعیین کیفیت واتر استاپ مطابق استانداردهای بین المللی، آزمونهایی وجود دارد که معمولاً در مورد کشش ، سختی و جذب آب انجام می شود . در زیر به اختصار به نحوه انجام آزمونهای کشش و سختی پرداخته شده است.

آزمون کشش واتر استاپ :

مهم ترین خاصیت قابل آزمون واتر استاپ که در سازه های بتنی بسیار حائز اهمیت است، میزان کشش پذیری یا Elangation واتر استاپ است که به میزان کشیده شدن واتر استاپ تا حد پارگی گفته می شود. جهت انجام آزمون کشش واتر استاپ ، مقطعی از واتر استاپ را بریده و دو انتهای نمونه بریده شده را درون فکهایی که به همین منظور در دستگاه کشش واتر استاپ تعبیه شده است، قرار می دهیم. یکی از این فک ها، ثابت بوده و فک دیگر متحرک می باشد و با سرعت ثابت و در دمای ثابت کشیده می شود. میزان نیروی وارد شده در واحد ضخامت، به طور خودکار در مقابل افزایش طول نمونه روی یک برگه ثبت می شود. این آزمایش در دو مرحله بر روی نمونه در جهات طولی و عرضی انجام می شود. برای انجام محاسبات دقیق ، مقدار نیروی نهایی و میزان کشش نهایی را ثبت نموده و مساحت سطح مقطع نمونه را نیز در حالت قبل از آزمایش حساب می کنیم، در نهایت حاصل تقسیم نیروی نهایی بر مساحت سطح مقطع ، میزان تنش وارده را به ما خواهد داد.

فرمول درصد ازدیاد طول                                              

آزمون سختی (Shore A)

آزمون سختی واتر استاپ، برای اندازه گیری میزان نرمی واتر استاپ پی وی سی به کار می رود. نمونه ای از واتر استاپ را با ضخامت مورد نظر انتخاب نموده و روی سطح دستگاه دیورمتر قرار می دهیم .، دستگاه دیورمتر دارای زایده ای با نوک صاف است که بر روی سطح پلاستیک قرار گرفته است ، پس از قرار دادن نمونه روی سطح ، وزنه روی سطح رها می شود و بر اساس نیروی وارد شده توسط وزنه ، بر روی نمونه فرو رفتگی هایی ایجاد می شود . مقدار فرو رفتگی مستقیماً از روی عقربه دستگاه دیومترخوانده می شود.

آزمون سختی واتر استاپ مقدار فرو رفتگی در واتر استاپ را بر روی صفحه دیورمتر از صفر تا صد نشان می دهد. اعداد نمایش داده شده بدون واحد می باشند. عددی که بلافاصله بعد از قرار گرفتن نیرو خوانده می شود و عددی که بعد از مدتی طو لانی خوانده می شود متفاوت است. زمان استاندارد برابر با 15 ثانیه است. با افزودن مقدار نرم کننده در ساختار   Shore A کمتر خواهیم داد.

نحوه نصب واتر استاپ به شبکه میلگردی

اتصال صحیح واتر استاپ به سازه میلگردی، یکی از مهمترین بخش های استفاده از واتر استاپ در سازه بتنی می باشد . نصب غلط و غیر اصولی واتر استاپ می تواند موجب پارگی و جدا شدن واتر استاپ در هنگام بتن ریزی شود و خسارات سنگینی را به جای گذارد. مهم ترین مسئله در مورد نصب استاندارد واتر استاپ در سازه، مطابق استانداردهای بین المللی ، تعبیه محل قرار گیری واتر استاپ در شبکه آرماتور بندی می باشد که متاسفانه این موضوع مهم در نصب واتر استاپ داخل شبکه میلگردی رعایت نمی شود .

نصب واتر استاپ روی شبکه آرماتور بندی به دو روش قابل انجام است :

الف : اتصال واتر استاپ به کمک گیره واتر استاپ

ب : اتصال واتر استاپ توسط مفتول

الف : گیره واتر استاپ از جنس فولاد طراحی و تولید شده است و بهترین روش برای اتصال واتر استاپ به شبکه میلگردی می باشد. برای نصب واتر استاپ به سازه، نیاز به یک میله کمکی است تا گیره واتر استاپ روی آن قرار گیرد و در نهایت واتر استاپ با فشار فکهای گیره به شبکه میلگردی متصل شود . پیشنهاد می شود در هر 50 سانتیمتر از طول واتر استاپ یک عدد گیره واتر استاپ در هر طرف قرار گیرد .

ب : در پاره ای مواقع نظر بر این است که واتر استاپ توسط مفتول به شبکه میلگردی وصل شود، البته به هیچ وجه این روش پیشنهاد نمی شود . زیرا با سوراخ کردن واتر استاپ و رد کردن سیم مفتول ، احتمال کشیدگی در اثر بتن ریزی و در نهایت پارگی واتر استاپ وجود دارد . برای نصب واتر استاپ به سازه میلگردی به کمک سیم مفتول، می بایست ابتدا لبه ها با فواصل منظم و با قطر مشخص پانچ شود و در نهایت داخل سوراخهای ایجاد شده حلقه مخصوص فولادی قرار گیرد و فشرده شود تا در صورت رد کردن سیم مفتول ، استحکام و مقاومت کافی را در برابر پارگی داشته باشد.

واتر استاپ بنتونتی

شرح

محصولی کارآمد بر پایه سدیم بنتونیت فعال در ماتریس بوتیل رابر، با خاصیت ارتجاعی بسیار زیاد که مخصوص جلوگیری از نفوذ آب و رفع نشت درزهای اجرایی و مقاطع قطع بتن ریزی می باشد .                

     Benton Flex در هنگـام تماس با آب منبسط می شود و مـانع از عبورآب از درزهای بتنی خواهد شد .

خـواص و اثـرات

 • آب بندی درزهای سرد برای محافظت از آرماتورها
 • قابلیت پر نمودن درزها و حفره های بتن
 • امکان اجرا در مقاطع پر آرماتور
 • امکان اجرا بر روی سطوح بتنی ناصاف
 • حفظ شکل اولیه خود در برابر فشار آب
 • مقاومت در برابر نم ، رطوبت و خشک شدن مداوم
 • امکان تأخیر بیشتر در سیستم متورم ساز
 • عملکرد دائمی و بدون نقص
 • بدون نیاز به اور لپ نمودن یا جوشکاری در زمان نصب
 • شکل پذیری زیاد و نسبتاً آزاد
 • غیر سمی و قابل استفاده در معرض آب

کـاربردهـا

 • آب بندی درزهای اجرایی سطوح افقی و عمودی
 • آب بندی سطوح ناهموار یا درزهای سرد احتمالی
 • آب بندی دور لوله ها و جایگزین فلنج های آب بند
 • آب بندی انواع درزهای اجرایی و مقاطع بتن ریزی
 • آب بندی سدها ، تونل ها ، استخرها و کانال های آب
 • آب بندی تصفیه خانه های آب و فاضلاب
 • آب بندی فونداسیون ها و سازه های مدفون و نیمه مدفون
 • آب بندی مقاطع بتنی برشی و دیوار های باربر

روش مصرف پیش از اجرا تمامی سطوح زیر کار می بایست خشک، تمیز و عاری از هرگونه آلودگی، گرد و غبار، اجـزای سست، چربی و ... گـردد. برای اتصـال واتر استاپ بنتونیتی به بتن از چسب مخصـوص استفاده شود. در درزهای عمودی یا سقفی، استفاده از میخ فـولادی برای حصول اطمینان از عدم گسستگی نـوار از بتن بلامانع می باشد.کافی است دو لبه به هم رسیده را کنـار هم محکم فشـار دهید و ثـابت سازید. بدین ترتیب نیاز به اور لپ کـردن وجـود ندارد.          

نکات فنـی قابل توجـه      

مقطعی که واتر استاپ در آن کارگذاری شده است، تا پیش از بتن ریزی نباید در آب غوطه ور شود.

اجرای حداقل     mm   50 پوشش بتنی بروی واتر استاپ بنتونیتی الزامی است .

بهتر است در زمان نصب و تثبیت واتر استاپ بنتونیتی، کل مقطع خشک باشد .

واتر استاپ بنتونیتی برای آب بندی درزهای قطعات پیش ساخته بتنی مناسب نمی باشد.

در زمان نصب و پیش از بتن ریزی، در مقابل رطوبت شدید و باران مستقیم محافظت شود .

واتر استاپ بنتونیتی در تماس با آب های حاوی نمک ممکن است به اندازه کافی منبسط نشود.

نوار واتر استاپ بنتونیتی می تواند در فشار های آب تا عمق 12 متر استفاده شود.  

نگهداری

مدت : یکسال در بسته بندی اولیه

شرایط : دور از سرما و یخبندان ، گرما و تابش مستقیم و طولانی نور خورشید

بهترین دما : 10+ الی 30+ درجه سانتیگراد

مقـاومت در محیط های قلیـایی

مطابق استـاندارد ASTM D217

بستـه بنـدی

حلقـه های 5 و 7 متـری

واتر استاپ بنتونتی

شرح

واتراستـاپ های هیدروفیـلی بر پایه لاستیک ولکانیـزه نشده TPE   بوده و برای آب بنـدی درزهای اجـرایی مناسب می باشد . این محصول در تماس با آب افزایش حجـم می یابد و ایـن افـزایش حجم پس از 14 روز به حـدود 400 درصـد می رسد. افـزایش حجـم درواتراستـاپ های هیدروفیلی، 6 ساعت بعد از نفـوذ آب آغـاز می شـود . نکته قـابل توجه در مورد واتراستاپ های هیدروفیلی این است که فقط باید در درزهای اجرایی مـورد استفاده قـرار گیرد و استفـاده از آن در درزهـای انبساطی مجاز نمی باشد .

کـاربردهـا

 • استفاده در درزهای اجـرایی در دو حالت عمودی و افقی
 • آببندی درزهای اجرایی در تماس دائم با موقت یا رطوبت زمین ، آب سطحی و ...

خصوصیات ویژه

 • آب بندی سـازه بتنی در فشـار آب
 • کاهش میـزان خطا نسبت به واتر استـاپ های pvc
 • تـورم برگشت پذیر در مقـابل آب
 • حفظ شکـل و فرم ظـاهری حتی در دمـای بالا
 • غیـر سمی و قابل استفاده در مخـازن آب شُرب
 • نصب آسـان با حداقل ریسک خطـا
 • مقـرون به صـرفه
 • سهولت نصب و اجرا

دستورالعمل مصرف

دستورالعمل آب بندی فصل مشترک دیوار و کف بتنی :

قبل استفاده باید نسبت به آماده سازی سطح اقدام نمود .

تمام سطوح باید تمیز، خشک و عاری از هرگونه ذرات چسبیده و سست باشند.

نوار واتر استاپ بایستی توسط چسب یا میخ در محل شیـار موجود در بتن کف، ثابت شود. سپس با فاصله کوتاهی بعد از آن بتن ریزی انجام گردد .

دستورالعمل مصرف

 • ابتدا نوار واتراستاپ هیدروفیلی را با دست در محل مورد نظر قرار دهید.
 • دقت نمایید، واتراستاپ از لبه ها حداقل cm 8 فاصله باشد.
 • واتراستاپ هیدروفیلی را با چسب، میخ و یا پیچ به سطح زیر آیند متصل نمایید .
 • حداکثر فاصله میخ ها یا پیچ ها از همدیگر نباید از cm 25 تجاوز کند.
 • در انتهای رول ها حداقل cm 3 اورلپ لحاظ شود .
 • توصیـه می شود پیش از قـرار دادن واتـراستاپ در محل شیـار، بر روی سطحی که در زیر دیوار قرار می گیـرد یک لایه از مواد آب بند کننده پایه سیمانی نفوذگر و کریستال شونده به صورت رقیق اعمال شود.
 • در اتصـالات عمودی و افقی، گـوشه های واتراستاپ هیدروفیلی را با کاتر با زاویه 45 بریده و تکه عمودی نـوار را بر روی تکه افقی آن قرار دهید.
 • برای اتصال به شکل   +   می توانید 4 تکه از نـوار را با زاویه 45 و به شکل نوک پیکان برش دهید. سپس این 4 تکه را به هم متصل نمایید و آن ها را با پیچ یا میخ ثابت نمایید.
 • برای اتصال T شکل دو تکه ساده نوار را به صورت عمود بر یکدیگر قرار دهید و آن ها را با پیچ یا میخ ثابت نمایید.
 • بتــن ریزی بـاید با فـاصله کوتاهی بعد از قرار گیری نوار واتـراستاپ هیدروفیلی انجام شود.

نگهـداری

به مدت دو سال در شرایط طبیعی در بسته بندی اصلی قابل نگهداری است .

بستـه بنـدی

حلقـه های 15 متـری

        

Image

واتراستاپ PVC

شرح محصول - واتراستاپ PVC

واتراستاپ PVC

واتر استاپ پی وی سی

PVC Waterstop

محصول واتراستاپ پی وی سی چیست ؟

نفوذ آب از درزهای اجرایی و انبساطی، همواره یکی از معضلات موجود در اجرای سازه های آبی مانند مخازن و استخرها می باشد و اصلی ترین محل برای عبور آب همین درزهای قطع بتن ریزی می باشند. بسیار دیده شده است که سازه های آبی قدیمی که به روشهای سنتی اجرا شده اند ، مشکل کاهش آب دارند، که با توجه به بحران کم آبی موجود در کشور، معضلی بزرگ محسوب می شود . درزهای بتنی باید به کمک نوارهای آب بندی واتر استاپ آب بندی شوند، تا درز انقطاع بتن در برابر نفوذ آب، ایمن شود. نوارهای آب بندی (واتراستاپ) تولیدی شرکت شیمیایی بتن پلاست، با تکیه بر دانش روز و بهترین مواد اولیه PVC (پلی وینیل کلراید)، توسط پیشرفته ترین ماشین آلات روز طراحی و تولید می شود. واتراستاپ ها جهـت جلوگیری از عبور آب در درزهای اجـرایی و انبساطی سازه های بتنی مــورد استفاده قرار می گیرد و توسط گیره و یا مفتول به سازه میلگردی متصل می شود. واتـراستاپ ها در عرض های 15-17-20-22-30-32-40 سانتیمتربا ضخامتهای 2 تا 6 میلیمتر قابل تولید است .

نوارهای آب بندی واتراستاپ بنا به نیاز سازه بتنی با Elangation ( میزان ارتجاع ) 240 الی 450 قابل تولید می باشند. رولهای واتراستاپ ، معمولاً درطول 25 متری بسته بندی می شود.

انواع واتراستاپ تولیدی شرکت شیمیایی بتن پلاست عبارتند از :

 • واتر استاپ دیواری تخت
 • واتـراستاپ دیواری حفره دار
 • واتـراستاپ کفی تخت
 • واتراستاپ کفی حفره دار
 • واتراستاپ دیواری دمبلی تخت
 • واتر استاپ دیواری دمبلی حفره دار

مقاومت در محیط های قلیایی طبق استاندارد ASTM D638

انتخاب پهنای واتر استاپ

واتر استاپهای پی وی سی در عرضهای مختلف 15 – 17 – 20 – 22 – 24 – 30 – 32 و 40 سانتیمتر طراحی و تولید می شوند، که هر کدام بنا به شرایط موجود در سازه بتنی اعم از ضخامت و پهنای بتن ، فشارهای استاتیکی وارده ،ارتفاع آب و ... انتخاب و در مقطع بتنی مورد استفاده قرار می گیرند . اما در شرایط نرمال و سازه های با شرایط متوسط، معمولا پهنای واتر استاپ برابر با ضخامت دیواره یا کف بتنی مورد نظر انتخاب می شود . لازم بذکر است که حتی الامکان از واتراستاپ با پهنای کمتر از ضخامت دیواره یا کف استفاده نشود.

انتخاب پهنا و ضخامت واتر استاپ بر اساس فشار آب

انتخاب نوارهای آب بندی واتر استاپ در دیواره ها و کف های بتنی از نظر پهنا و ضخامت ، ارتباط مستقیمی با فشار و ارتفاع آب موجود در سازه دارد. بر این مبنا آزمایشات گسترده ای صورت گرفته و در نهایت بر اساس استاندارد EM110-2 پهنا و ضخامت مورد نیاز برای واتر استاپ با توجه به فشار و ارتفاع آب موجود در سازه مطابق نمودار زیر انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد.

موارد مصرف

موارد مصرف واتراستاپ PVC

موارد مصرف واتراستاپ pvc به چه صورت می باشد؟

 • آب بندی درز سازه های بتنی در معرض فشارهای هیدرواستاتیکی
 • آب بندی درز سازه های بتنی در مجاورت آب و مایعات
 • آب بندی سدها، کانال ها و لوله های بتنی
 • آب بندی مخازن آب و مواد شیمیایی
 • آب بندی استخرها و دریاچه های مصنوعی
 • قابلیت استفاده در مقاطع بتن ریزی با فشارهای هیدرواستاتیکی بالا
 • امکان استفاده در انواع مخازن آبی با ارتفاعات گوناگون
 • مناسب برای آب بندی جکوزی و حوضچه های آبگرم
 • آب بندی تصفیه خانه های آب و فاضلاب
 • آب بندی تونل های انتقال آب
 • مناسب برای آب بندی درزهای اجرایی تونلهای انتقال ترافیک
 • مناسب برای آب بندی درزهای اجرایی تونل های راهسازی
 • آب بندی و ایمن سازی سیلوهای ذخیره آرد و گندم و حبوبات
 • قابلیت آب بندی سازه های در مجاورت آبهای زیرزمینی

خواص و اثرات

خصوصیات ویژه واتراستاپ PVC

خصوصیات  ویژه واتراستاپ pvc چیست؟

 • انعطاف پذیری بالا در جهت طول و عرض
 • عامل بازدارنده عبور و نفوذ مایعات ازمحل قطع بتن ریزی
 • مقاوم در برابر اسیدها و مواد قلیایی
 • مدت زمان کارایی برابر با عمر سازه بتنی
 • قابلیت تولید در ضخامتها و عرضهای مختلف
 • قابلیت جوشکاری توسط هویه تبری و شمشیری
 • قابلیت اتصال سرد توسط چسب پی یو
 • قابلیت اتصال آسان توسط گیره واتر استاپ وسیم مفتول به میلگرد
 • مقاومت کششی بالاتر از استاندارد
 • نصب آسان در بازه دمایی20- تا 70+ درجه سانتیگراد
 • مقاومت در برابر   PH های قلیایی مطابق استاندارد   CRD C572
 • قابلیت تولید در Elangation مختلف
 • قابلیت تولید در ضخامت های مختلف
 • درصد جذب 0.001 پس از 24 ساعت در تماس بودن واتراستاپ با آب

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

رنگ  زرد
مقاومت کششی در جهت طولی  13mpa
مقاومت کششی در جهت عرضی 13mpa
وزن مخصوص 1/35±0/05gr/cm³
تغییر وزن پس از یک هفته غوطه وری در آب ≤20% 
درصد ازدیاد طول در جهت عرضی ≤360%
درصد ازدیاد طول در جهت طولی  ≤360%
درصد جذب آب پس از 24 ساعت 0/001
میزان سختی  78∼73
مقاومت در برابر پارگی 6mpa

ویدئو آموزشی - نحوه استفاده

ویدئو آموزشی-معرفی محصول

ویدئو -پروژه های اجرا شده

سوالات متداول

آیا واتراستاپ PVC در تماس مستقیم با آب آشامیدنی می تواند منجربه آلودگی آب آشامیدنی شود؟

در مواقعی که نیاز به استفاده از نوارهای آب بند واتراستاپ در مجاورت مستقیم آب آشامیدنی است بهتر است از واتراستاپ با جنس پلی اتیلن استفاده شود . تا از عدم آلوده شدن آب آشامیدنی توسط مواد منتشره از نوارهای واتراستاپ اطمینان حاصل شود .   

سوالات متداول

مزیت واتراستاپ بنتونیتی و هیدروفیلی نسبت به واتراستاپ های PVC در درزهای اجرائی چیست ؟

 

امروزه تمامی کشورهای توسعه یافته از واتراستاپ های هیدروفیلی یا بنتونیتی برای آب بندی درزهای اجرائی استفاده می کنند . زیرا محل ثابت سازی واتراستاپ ها در بین آرماتورها می باشد و با گذشت چند سال از عمر سازه و بررسی شرایط آرماتورها و بتن مشاهده می کنیم آرماتورهای طولی و عرضی که در سمت آبگیر سازه قرار دارند به واسطه عبور آب از طریق درز سرد موجود بین مقاطع بتن ریزی شده و لوله های مویین ناشی از تبخیر آب بتن ، دچار ترک خوردگی می گردد . این نقصان عاملی جهت تشدید نفوذپذیری و کاهش شدید طول عمر سازه بتنی می باشد هیدروفیلی یا بنتونیتی علاوه بر سهولت و سرعت بسیار زیاد در نصب تمامی نواقص فوق الذکر را رفع می کنند . 

 

محصولات مشابه

معرفی بتن پلاست

تولید کننده انبوه اسپیسر و صلیب های کاشی ، نوارهای آب بندی واتراستاپ ، مواد شیمیایی بتن مانند روانسازهای بتن ، مواد آب بند کننده بتن ، انواع عایق های ساختمانی ، گروت ها و مواد ترمیمی بتن ، انواع چسب های ساختمانی

دفتر مرکزی فروش و کارخانه

آدرس: تهران . ملارد . صفادشت . بعد از میدان نبی اکرم . قبل از آتش نشانی . پلاک ۱۱۲ . شرکت شیمیایی بتن پلاست

آدرس ایمیل: info@betonplast.com
تلفکس : 65423400-65423500-65423600  - 65423700 - 65423800 - 65423900 

مدیر فروش ‌؛ خانم دهقان      09127659115 - 09127659116

کارشناس فروش؛ خانم عمادی   09124201549 - 09120347805