Image

میان بلت پلاستیکی آب بند

شرح محصول -میان بلت پلاستیکی آب بند

میان بلت آب بند پلاستیکی

Waterproofing Mid Bolt

شرح میان بلت آب بند پلاستیکی

میان بلت آب بند پلاستیکی چیست؟

جهت بتن ریزی انواع دیوارهای بتنی اعم از دیوارهای برشی ، دیواره مخازن ، استخرها ، کانالهای انتقال آب ، تونل ها ، سدها و ... باید عملیات قالب بندی مناسب با ضخامت و قطر دیواره و نوع کاربری انجام شود . تقریباً در 95 درصد سیستم های قالب بندی دیوار، جهت مهار فشارهای هیدرواستاتیکی بتن در هنگام بتن ریزی ، می بایست تمهیدات لازم برای مهار قالبها جهت جلوگیری از باز شدن قالبها و از هم گسیخته شدن آنها اندیشید. از مهم ترین تجهیزات در مهار فشارهای جانبی بتن ، استفاده از بلت و مهره و واشر به همراه مهارهای پشت بند قالبها می باشد . در سازه های آبی که مبحث آب بندی سازه بتنی مطرح و بسیار حائز اهمیت است ، سوراخ ایجاد شده توسط بلت در بتن ، پس از اتمام بتن ریزی و قالب برداری و در آوردن بلت ها ، یک ضعف سازه ای محسوب می شود و باید برای پر کردن و همچنین آب بند نمودن آن اقدامات لازم را انجام داد. پر نمودن این حفره ایجاد شده ، با ملاتهای سیمانی ، بخصوص در دیواره های با ضخامت بالا و متراکم کردن آن جهت ممانعت از خروج آب کار بسیار مشکلی است . بهترین روش آب بندی محل عبور بلت در بتن ، پیش بینی و اقدام قبل از بتن ریزی و در هنگام کار گذاری بلت داخل سازه می باشد . میان بلت آب بند پلاستیکی که ارزان ترین و مقرون به صرفه ترین نوع میان بلت جهت آب بندی محل عبور بلت می باشد، از جنس پلاستیک طراحی و تولید شده است کهاز 5 نوع قطعه تشکیل و مونتاژ و استفاده می شود. هزینه استفاده از میان بلت آب بند پلاستیکی نسبت به سایر میان بلت های موجود مانند میان بلت چدنی و میان بلت فنری تا حداقل 70 درصد کمتر است و مزایای بسیاری را برای کارفرما در بر دارد . از جمله مهم ترین مزایای استفاده از میان بلت آب بند پلاستیکی نسبت به سایر میان بلت های فلزی یا چدنی، استفاده از بلت یک تکه و معمولی است که از آن می توان در سایر پروژه ها نیز استفاده نمود. ولی در میان بلت های دیگر باید از بلت های با طول کوچکتر و یا بلت های بیرونی ( یک طرف بلت دنده ریز و طرف دیگر دنده درشت )استفاده نمود، که قابلیت استفاده از بلت را در پروژه های دیگر محدود می کند و از این نظر نیز استفاده از میان بلت آب بند پلاستیکی مزایای اقتصادی قابل توجهی را برای کارفرما ایجاد می کند. میان بلت آب بند پلاستیکی به سادگی با افزایش طول لوله آجدار پلاستیکی ( قطعه میانی مجموعه میان بلت ) قابلیت افزایش طول دارد و این در حالی است که این موضوع در مورد میان بلت های چدنی و یا فلزی با محدودیت مواجه است و یا با صرف هزینه بسیار بالاتری انجام می شود. قطعات اصلی تشکیل دهنده میان بلت آب بند پلاستیکی از مواد اولیه پلی وینیل کلراید تولید شده است که هیچ گونه اثر بخشی منفی بر روی بتن ندارد و قطعاتی از میان بلت که در بتن باقی می مانند ( لوله و رابط ) در سطح خود دارای آج و دندانه می باشند تا درگیری بهتری با بتن داشته باشند.

قطعات تشکیل دهنده میان بلت آب بند پلاستیکی

 • رابط میان بلت آب بند پلاستیکی
 • مخروطی میان بلت آب بند پلاستیکی
 • لوله آجدار PVC
 • آب بند کننده لاستیکی ساده ( استاپر U )
 • آب بند کننده لاستیکی لبه دار ( استاپر T )

رابط میان بلت آب بند پلاستیکی

رابط میان بلت پلاستیکی قسمت واسط بین مخروطی میان بلت و لوله آجدار می باشد که پس از اجـرا، داخل بتن به جای خواهد ماند و استاپرهای لاستیکی ساده و لبه دار درون رابط میان بلت پلاستیکی و لوله آجدار PVC تثبیت و جـاسازی می شود . رابـط میـان بلت پلاستیکی از نظـر هندسی به گونه ای تولید شده است که درگیـری کاملی با بتن داشته باشد .


مخروطی میان بلت آب بند پلاستیکی

قطعه اتنهائی در فرآیند آب بندی محل عبور بلت از داخل بتـن تـوسط میـان بلت آب بند پلاستیکی، مخـروطی میـان بلت پلاستیکی می باشد که پس از اتمام بتن ریزی و باز کردن قالب ها توسط انبر دست از دو سـر میان بلت خـارج می شـوند تا قطعات لاستیکـی استاپـر راحت تـر درون سوراخ رابط میان بلت و لوله آجدار جـا زده شـوند .

آب بند کننده لاستیکی ساده (استاپر U )

این قطعه بعنوان آب بند کننده میانی، در فرآیند آب بندی محل عبور بلت توسط میان بلت پلاستیکی آب بند می باشد که پس از اتمام بتن ریزی و خارج کردن مخروطی میان بلت از دو انتهای میان بلت پلاستیکی، توسط اعمال فشار، به قسمت میانی لوله میان بلت هدایت شده و وظیفه آب بند کردن قسمت میانی را بر عهده دارد. استاپر U از جنس PVC نرم و مقاوم تولید می شود .

آب بند کننده لاستیکی ساده (استاپر T )

این قطعه آب بند کننده نهایی دو سر میان بلت در فرآیند آب بندی محل عبور بلت توسط میان بلت پلاستیکی می باشد که پس از اتمام بتن ریزی و باز نمودن قالبها و خـارج کردن مخـروطی میـان بلت از دو انتهـای میان بلت، توسط فشـار در دو انتهای میان بلت جا زده می شود و وظیفـه آب بندی و مسدود نمودن دو سـر حفره ایجاد شده توسط میان بلت را به عهده دارد. استاپر T از جنس PVC نرم و مقاوم تولید می شود.

لوله آجدار PVC

لوله آجدار PVC به عنوان قطعه واسطه در ساختار میان بلت آب بند پلاستیکی به کار می رود و وظیفه کاهش و یا افـزایش طول میان بلت آب بند پلاستیکی را در فرآیند تولید و مونتاژ بر عهده دارد . علت آجدار شدن یا به اصطلاح مضرس شدن سطح لوله، درگیری بهتر لوله با بتن است .لوله آجدار پلاستیکی با قطر خارجی 25 میلیمتر و قطر داخلی 22 میلیمتر جهت عبور بلت با قطر 16 و 18 میلیمتر مناسب می باشد .

نحوه استفاده

نحوه استفاده میان بلت پلاستیکی آب بند

طریقه مصرف میان بلت پلاستیکی آب بند چگونه است ؟

جهت کارگذاری میان بلت آب بند پلاستیکی، باید ابتدا قطعات مخروطی و رابط میان بلت با لوله آجدار پلاستیکی با توجه به ضخامت مونتاژ شود.  معمولاً این کار در کارخانه سازنده صورت می پذیرد و میان بلت ها با توجه به طول مورد نظر کارفرما تولید و مونتاژ و بسته بندی می شود .

ابتدا شبکه میلگردی بافته شده و اسپیسرهای پلاستیکی ویل فیکس جهت تنظیم فاصله بین میلگرد و بدنه قالب، کارگذاری می شود . سپس یک طرف از قالب بندی مونتاژ و تثبیت می شود . بنا به ضخامت دیواره بتنی در فواصل مشخص مابین قالبها ، از قالبهای سوراخدار که دارای اندازه های استانداردی می باشند، جای گذاری می شود . در مرحله بعد بلت مناسب با ضخامت دیواره و نوع مهاری های پشت قالب انتخاب می شود ( طول  بلت معمولا بر اساس ضخامت دیواره بعلاوه 40 الی 70 سانتیمتر با توجه به نوع مهارهای پشت قالب تعیین می شود ). بلت از قسمت خارجی قسمت قالب بندی شده وارد شبکه میلگردی می شود . در مرحله بعد میان بلت آب بند پلاستیکی بصورت غلاف روی بلت قرار داده می شود. سپس قالب بندی طرف دیگر انجام شده و بلت از سوراخ قالب روبرو خارج می شود . و در نهایت توسط مهره و واشر مخصوص و مهاری های مناسب که با توجه به ضخامت سازه از جنس لوله یا قوطی یا ناودانی انتخاب می شود ، سازه تثبیت شده و عملیات قالب بندی به اتمام میرسد.

پس از بتن ریزی و قالب برداری ، در سطح بتن پره های مخروطی میان بلت در سطح بتن دیده می شود که باید با ابزاری مانند انبردست آن را از داخل بتن خارج نمود. پس از خروج مخروطی میان بلت پلاستیکی از سطح، حفره ای مخروطی شکل در بتن بصورت خالی به جای می ماند که در انتهای آن می توان به سوراخ رابط میان بلت دسترسی پیدا کرد . در مرحله اول آب بندی حفره ایجاد شده توسط میان بلت ابتدا یک عدد آب بند کننده لاستیکی ساده ( استاپر یو ) را با فشار داخل حفره نموده و آن را تا  وسط لوله آجدار پلاستیکی هدایت می کنیم . در مرحله دوم دو عدد آب بند کننده لاستیکی لبه دار (استاپر تی ) را از دو طرف وارد حفره رابط میان بلت می نماییم تا لبه استاپر با لبه رابط درگیر شود . تا اینجا با قرارگیری استاپرها آب بندی قطعی میان بلت انجام شده است ولی برای اطمینان بیشتر و نهایی نمودن عملیات آب بندی فضای مخروطی شکل به جای مانده از خروج مخروطی را توسط ملات آب بند ( ترکیب گروت + چسب بتن آب بند) پر می نماییم.

روش مصرف

نحوه استفاده میان بلت آب بند پلاستیکی

روش مصرف میان بلت آب بند پلاستیکی چگونه است؟

 • میان بلت آب بند پلاستیکی پس از اجرای آرماتوربندی و بستن قالب ، میان دو جداره قالب جای گذاری می شود . سپس بتن ریزی انجام می شود .
 • پس از اتمام بتن ریزی و گیرش بتن ،قالب ها باز شده و مخروطی میان بلت، توسط انبردست از دو سطح بتن خارج شود .
 • قطعـات آب بند کننـده لاستیکی طبق ضـوابط و دستورالعمل های موجـود جای گذاری می شوند .
 • حفره های به جای مانده از خروج مخروطی میان بلت توسط ملات آب بند پر شود.

نکات مهم

نکات مهم در مورد میان بلت آب بند پلاستیکی

نکات ضروری در زمان استفاده از میان بلت آب بند پلاستیکی چیست؟

 • از میان بلت آب بند پلاستیکی می توان فقط به عنوان غلافی جهت عبور بلت استفاده نمود . در این حالت استاپرها از ساختار میان بلت آب بند پلاستیکی حذف خواهند شد.این کار در مواقعی انجام می شود که سازه نیاز به آب بندی ندارد.
 • قطعه مخروطی پلاستیکی حتی در مواردی که آب بندی سوراخ بلت مدنظر نیست هم باید از داخل بتن خارج شود، زیرا وجود پلاستیک با سطح بتن مقطع بزرگ در سطح می تواند در مقطع مورد نظر ضعف سازه ای ایجاد کند.
 • میان بلت آب بند پلاستیکی علاوه بر ایفای نقش آب بندی محل عبور بلت ، مانع خروج شیره بتن از سوراخهای سطح قالب به بیرون خواهند شد.
  استفاده از استاپر تی و یو (ساده و لبه دار) طبق توضیحات مذکور در روش مصرف لازم الاجرا می باشد و مجاز به حذف و یا کم کردن استاپرها نمی باشیم.
 • میان بلت آب بند پلاستیکی برای عبور بلت با قطر 16 و 18 میلیمتر طراحی شده است و برای قطرهای بالاتر جوابگو نیست.

مراحل مونتاژ میان بلت آب بند پلاستیکی

مرحله 1 : ابتدا شبکه میلگردی بافته شده و یک طرف از قالب بندی دیوار با توجه به نقشه اجرایی مونتاژ شود. سپس یک عدد بلت تمام رزوه که بنا به قطر دیوار و وضعیت پشت بندها ، طول آن تعیین شده است از قسمت بیرون قالبها وارد سازه آرماتور بندی شود.لازم است بخشی از بلت که بیرون قالب قرار دارد توسط مهره بلت و واشر مخصوص تثبیت شود.

مرحله 2 : میان بلت مونتاژ شده شامل رابط و مخروطی و لوله پلاستیکی آجدار را با توجه به قطر دیواره ، انتخاب و روی بلت بصورت غلاف پوششی قرار می دهیم .باید یک سر میان بلت آب بند پلاستیکی با جداره داخلی قالب مماس شود.

مرحله 3 : پس از جای گذاری میان بلت آب بند پلاستیکی ، قالب بندی سمت دیگر دیوار را تکمیل می کنیم. بصورتی که جداره داخلی دو سمت قالب به دو انتهای میان بلت آب بند پلاستیکی بچسبد . دقت نمایید که بلت از دو طرف قالبها به یک اندازه باید خارج شود . سپس با بستن مهاری ها و مهره و واشر، سازه قالب بندی را تثبیت می نماییم.در این مرحله میان بلت آب بند پلاستیکی ضخامت دیواره را نیز کاملاًً تنطیم نموده است.

مرحله 4 : پس از مونتاژ کامل قالب بندی دیوار از طرفین و تثبیت توسط مهاری ها و پشت بندها و مهره و واشر و حصول اطمینان از ایستایی و تحمل در برابر نیروهای هیدرواستاتیکی بتن توسط قالب ، بتن ریزی با توجه به ضوابط و استانداردهای لازم انجام می شود.

مرحله 5 : پس از اتمام بتن ریزی و رسیدن بتن به گیرش اولیه ، با برداشتن مهاری ها و مهره و واشر، قالب های فلزی از دو سمت دیوار باز می شود و عمل کیورینگ و عمل آوری بتن آغاز می شود.

مرحله 5 : پس از اتمام بتن ریزی و رسیدن بتن به گیرش اولیه ، قالبهای فلزی از دو سمت دیوار با برداشتن مهاری ها و مهره و واشر باز می شود و عمل کیورینگ و عمل آوری بتن آغاز می شود.

مرحله 6: بلت مهاری موجود در حفره میان بلت آب بند پلاستیکی که در داخل بتن به جای مانده است به راحتی با کشیدن از یک طرف، از داخل میان بلت آب بند پلاستیکی و سازه بتنی خارج می شود.

مرحله 7 : پس از خروج بلت ، قسمت پره ای شکل قطعه مخروطی میان بلت در دو سوی دیوار ، در سطح بتن مشاهده می شود . از نظر سازه ای وجود پلاستیک با سطح مقطع بزرگ در سطح بتن و به فرم تو خالی، می تواند ضعف سازه ای برای آن مقطع ایجاد نماید . با استفاده از انبر دست مخروطی را از سطح بتن خارج می نماییم تا به حفره رابط میان بلت که سوراخ آن هم اندازه با قطر داخلی لوله آجدار پلاستیکی است ، دسترسی پیدا کنیم.

مرحله 8 : برای آب بندی حفره به جا مانده حاصل از عبور بلت ، یک عدد آب بند کننده لاستیکی ساده ( استاپر یو ) را با فشار مطابق شکل به کمک میلگرد یا قطعه ای میله ای شکل مطابق شکل به قسمت میانی سازه هدایت می کنیم تا سدی در برابر نفوذ آب از داخل حفره موجود باشد.

مرحله 9 : جهت افزایش ضریب اطمینان دو عدد آب بند کننده لاستیکی لبه دار یا استاپر تی را از دو طرف با فشار وارد دو سر رابط میان بلت پلاستیکی می نماییم . دقت شود استاپر تی را به حدی باید به داخل حفره هدایت کنیم که لبه استاپر با لبه رابط میان بلت آب بند پلاستیکی درگیر شود.

مرحله 10 : برای حصول اطمینان از نفوذناپذیر شدن بتن و پر نمودن حفره مخروطی شکل به جای مانده از خروج مخروطی پلاستیکی میان بلت ، ملاتی متشکل از گروت و چسب بتن آب بند ساخته و توسط آن حفره را پر می نماییم . چنانچه مراحل مذکور با دقت انجام شود آب بندی صد درصد توسط میان بلت آب بند پلاستیکی محقق خواهد شد.

بسته بندی

نام محصول قطر بلت عبوری تعداد در بسته وزن بسته
Name   Bolt  Packing (QTY) WEIGHT (KG)

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 20

16 – 18 100 8/2

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 25

16 – 18 100 8/9

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 30

16 – 18 50  4/9

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 35

16 – 18 50  5/2

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 40

16 – 18 50  5/8

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 45

16 – 18 50  6/2

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 50

16 – 18 50 6/8

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 55

16 – 18 50 7/2

میان بلت آب بند پلاستیکی

Midbolt 60

16 – 18 50 8/8

ویدئو آموزشی - نحوه استفاده

ویدئو آموزشی-معرفی محصول

ویدئو -پروژه های اجرا شده

دانلود

Image
Image
Image

سوالات متداول

روش آب بندی محل عبور بلت در دیواره های بتنی را توسط میان بلت های آب بند پلاستیکی توضیح دهید؟

 

توسط میان بلت های آب بند پلاستیکی می توان به راحتی محل عبور بلت را از درون دیواره های بتنی به روش زیر آب بندی نمود . ابتدا میان بلت قبل از بتن ریزی داخل سازه آرماتوربندی قرار می گیرد و بلت از داخل آن عبور می کند. پس از اتمام قالب بندی ، بتن ریزی انجام می شود . پس از گیرش اولیه بتن قالب ها باز می شود در سطح بتن مخروطی میان بلت مشاهده می شود که باید توسط انبردست از داخل بتن خارج شود . آب بند کننده لاستیکی ساده ( استاپر یو ) بافشار وارد سوراخ میان بلت شده و تا وسط میان بلت داخل می شود آب بند کننده لاستیکی لبه دار ( استاپر تی ) از دو طرف وارد میان بلت می شود و در لبه های کار آب بندی نهایی را انجام می دهد . برای اطمینان خاطر از آب بندی کامل فضای خالی مخروطی شکل دو انتها را با ترکیب گروت و چسب بتن پر می نماییم تا آب بندی 100٪ حاصل شود . 

 

سوالات متداول

برای آب بندی محل عبور بلت ها در بتنی که مدنظر آب بندی می باشد چه تمهیداتی باید اندیشید ؟

 

برای این امر باید در محل عبور بلت ها ، از میان بلت های آب بند پلاستیکی یا میان بلت های فولادی استفاده نمود و پس از خروج بلت از جسم بتن ، سوراخ بجای مانده را با ترکیب گروت و چسب بتن پر نماییم تا نفوذناپذیر شود همچنین در صورت استفاده از میان بلت های پلاستیکی حتما باید استاپر لاستیکی طبق استاندارد داخل آن قرار گیرد و مخلوط گروت و چسب بتن به عنوان پرکننده نهایی استفاده شود .   

 

محصولات مرتبط - قطعات کمکی قالب بندی بتن

Image

کلاهک امن

Image

رابط میان بلت

Image

نوار درزگیر قالب

Image

غلاف دو سر مخروط

Image

درپوش قالب

Image

کلاهک قارچی امن

Image

غلاف مخروطی سنگین

Image

پایه مخروطی میلگرد

Image

آب بند لاستیکی لبه دار

Image

مهره مخروطی پلاستیکی

Image

لوله آجدار پلاستیکی

Image

آب بند لاستیکی ساده

Image

مخروطی میان بلت

Image

قوطی کلید و پریز دیواري

Image

قوطی کلید و پریز سقفی

Image

مخروطی میان بلت فنري

معرفی بتن پلاست

تولید کننده انبوه اسپیسر و صلیب های کاشی ، نوارهای آب بندی واتراستاپ ، مواد شیمیایی بتن مانند روانسازهای بتن ، مواد آب بند کننده بتن ، انواع عایق های ساختمانی ، گروت ها و مواد ترمیمی بتن ، انواع چسب های ساختمانی

دفتر مرکزی فروش و کارخانه

آدرس: تهران . ملارد . صفادشت . بعد از میدان نبی اکرم . قبل از آتش نشانی . پلاک ۱۱۲ . شرکت شیمیایی بتن پلاست

آدرس ایمیل: info@betonplast.com
تلفکس : 65423400-65423500-65423600  - 65423700 - 65423800 - 65423900 

مدیر فروش ‌؛ خانم دهقان      09127659115 - 09127659116

کارشناس فروش؛ خانم عمادی   09124201549 - 09120347805